Kategoriler

Tim Cook: Samsung'a dava açmayı hiç istemedim
Tim Cook: Samsung'a dava açmayı hiç istemedim
Apple, başta Samsung olmak üzere teknoloji dünyasındaki birçok rakibiyle verdiği sayısız patent kavgasında bugüne kadar önemli bir fayda elde edemedi. Samsung'a karşı Ağustos 2012'de kazanılan 1 milyar dolarlık tazminat davası da Güney Koreli şirketin temyize gitmesiyle henüz sonuçlanmış değil. Dahası, Apple küresel alandaki birçok patent davasında kan istediği sonucu alamazken, yoğunlaşması gereken akıllı telefon ve tablet piyasalarında güç kaybetti. Reuters'a konuşan Apple'a yakın kaynaklar, Apple CEO'su Tim Cook'un, 'Samsung ile kavgaya girmeyi en başından beri istemediğini' ifade etti. Bunun en büyük sebebi ise Güney Koreli şirketin iPhone ve iPad için çok önemli bir parça tedarikçisi olması.

STEVE JOBS'IN EN BÜYÜK KABUSU


Steve Jobs'ın hayatta olduğu dönemde en büyük kabusu, Asya'dan çıkacak güçlü bir elektronik üreticisinin, iPhone ve iPad'e benzeyen ve Google'ın Android işletim sistemini kullanan cihazlar üretmesi ve Apple'ın piyasadaki gücünü azaltmasıydı.
Jobs, Apple'ın elektronik piyasasındaki krallığını tehdit edecek ve şirketin hisse değerini düşürecek kabusuna bir açıklama getirmişti: 'Piyasadaki klonları önlemek için bir termo nükleer savaş. '
Apple, Samsung'a karşı ilk patent davasını 2010'da açtı. Aradan geçen iki seneyi biraz aşkın sürenin ardından, ABD'li şirketin Güney Koreli rakibinin ürünlerine satış yasağı getirme şansı her gün biraz daha da azalıyor. Apple'ın altı ay önce kazandığı ve yasal süreci devam eden 1 milyar dolarlık dava da gidişatı değiştirebilmiş değil.

YENİ BİR İLİŞKİ Mİ BAŞLAYACAK?


Apple, kaybettiği davaların yanı sıra akıllı telefon piyasasında güç de kaybederken, Samsung bir o kadar güç kazandı. Şimdi sorulan soru, Apple'ın 2013'te Samsung'a olan tavrını değiştirip değiştirmeyeceği? Her ne kadar Steve Jobs bir termo nükleer savaştan bahsetse de, Tim Cook'un 'Samsung'u dava etmeye en başından beri karşı olduğu' ifade edildi. Cook, Samsung'un çok önemli bir tedarikçi olmasından dolayı ilişkinin bozulmasını istemiyordu. Güney Koreli şirketin, geçtiğimiz yıl Apple'a sattığı parçaların fiyatı, 8 milyar doları bulmuştu.
Apple'ın operasyon müdürü Jeff Williams, geçtiğimiz ay Reuters'a yaptığı açıklamada, 'Samsung'un çok önemli partner olduğunu, ancak tedarik alanında bu ilişkinin çürümeye başladığını' ifade etti.
Ancak yasal savaşların yavaşlamaya başlamasıyla, Samsung ve Apple'ın güç kazanan Nokia, BlackBerry ve Microsoft gibi yeni rakiplere karşı güçlerini yeniden birleştirmesi muhtemel.
Apple, 1990'larda yaşadığı bir mücadelenin benzerini bu sefer akıllıc çözümleyebilir. Microsoft'un Windows işletim sistemiyle Mac bilgisayarlarını tehdit ettiğini öne sürerek yazılım devine savaş açan Apple, bu kavgayı kaybetmiş ve 1996'da Steve Jobs'ın şirkete geri dönmesiyle yok olmaktan kurtulmuştu.
Yine 1990'ların sonlarındaki bir diğer örnek, Microsoft'un Internet Explorer tarayıcısına savaş açan Netscape'in kavgayı kaybetmesi ve çok düşük fiyata satılarak yok olmasıydı.
Apple ve Samsung, bugün çok farklı bir konumdalar. Çok tabakalı bir rekabet ortamında hem rakip hem ortak konumunda olan iki elektronik devi, bugün piyasada birçok şirkete karşı durduklarının da farkında. Nokia, BlackBerry, Sony, HTC ve hatta Google, başta Apple'ın pay oranından kapmak için ellerinden geleni yapıyor.

İLİŞKİYİ BAŞLATAN JOBS OLMUŞTU


Samsung ve Apple arasındaki ticaret ilişkisi, 2005 yılında Apple'ın güvenilir bir flash bellek tedarikçisi aramasıyla başladı.
Apple, iPhone piyasaya çıkmadan önce kendisine milyar dolarlar kazandıran iPod modelleri için yüksek kapasiteli flah bellek çipleri istiyordu.
Apple'ın arayışlara başladığı 2005'te, flash bellek piyasası çok düzensiz olduğu gibi, verdiği fiyatta sabit kalacak üretici bulmak da kolay değildi. Nihayetinde, NAND flash bellek piyasasının yüzde 50'sini elinde bulunduran Samsung'da karar kılındı.
Steve Jobs o dönem, "Flash belleği ikim kontrol ederse tüketici elektronikleri piyasasındaki alanı da kontrol eder' demişti. iPod için flash belleğinde elde edilen başarı, zamanla Samsung'un iPhone ve iPad için de tedarikçi konumuna gelmesini sağladı.
Belki de Steve Jobs'ın sonrasından savaş sinyalleri verdiği Samsung, tekrar Apple'ın başarısında çok önemli bir yer edinebilir.
Reuters'a konuşan Nokia'nın eski danışmanı Horace Dediu, iki şirket için şu yorumda bulundu: "Samsung'un Apple ile tedarikçi ilişkisi bulundurması, her iki şirket için piyasanın trendlerini yakalamayı sağladı... Sermayeyi nerede kullanacağınızı biliyorsanız, sahip olduğunu iş ilişkisinden fayda sağlamanız gerekir."comments powered by Disqus
Diğer Haberler
Android Auto

Android L‘nin daha basitleştirilmiş bir halini Android Auto adıyla otomobiller kullanıcak.

26/06/2014 15:57
Devamı
Android tabletler iPad'i geçecek

Google Apple üzerinde son dönemde kurduğu üstünlüğü şimdi de tablet piyasasına taşıyor.

13/03/2013 19:11
Devamı
Akıllı telefonlar için dokunmatik akıllı kulaklık

Dünyanın önde gelen kablosuz cihaz üreticileri arasında yer alan Fransız Parrot tarafından üretilen Zik by Starck Bluetooth kulaklık, sahip olduğu benzersiz özellikleri ile akıllı telefonlardan müzik dinleme keyfini bambaşka bir boyuta taşıyor.

19/02/2013 12:52
Devamı
iOS 6.1 kabusa dönüştü

Bir çok kullanıcı 19 Eylül'de Apple iOS 6.1 sürümünün yayınlanmasından sonra cihazının iOS 6.1 güncellemesini yaptı fakat kullanıcıların büyük bir kısmı güncellemeden sonra cihazlarında problemler yaşadı.

12/02/2013 17:03
Devamı
Symbian'ın Nokia'daki son temsilcisi Pureview 808

Birçok markanın tercih ettiği hatta etmek zorunda kaldığı, akıllı telefon tarihinin Android'i olan Symbian işletim sistemi jübilesini iyi bir akıllı telefonda yaptı.

28/01/2013 17:47
Devamı

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının önde gelen şikâyetlerinden biri batarya arızalarıdır.

24/01/2013 23:08
Devamı

Nokia telefonlar için büyük çapta bir navigasyon uygulaması geliyor.

24/01/2013 22:16
Devamı

Cep telefonunuzu ister teknoloji ürünleri satan bir mağazadan, ister internetten ya da bir gsm firmasından taahhütlü alın, her an cep telefonunuza telefonunuzun IMEI numarasının klonlandığına dair bir mesaj gelebilir.

24/01/2013 22:15
Devamı
Mozilla'dan ilk akıllı telefon

İspanyol GeeksPhone firması tarafından üretilen Keon ve Peak'in, HTML, CSS ve JavaScript gibi internet uygulamalarının çalışmasına olanak veren Firefox işletim sistemi kullandığı duyuruldu.

23/01/2013 19:33
Devamı
Samsung TouchWiz’in ekstraları

Galaxy S3'te kullanılan Samsung TouchWiz, azımsanmayacak bir kesim tarafından çirkin görünmesi gerekçesiyle eleştiriliyor.

22/01/2013 15:26
Devamı
Toshiba'dan 1 dakikada şarj olan pil

Toshiba'nın süper şarj özellikleri uzun ömürlü, yüksek performanslı ve güvenli yeniden şark edilebilir yüksek performanslı pilleri, elektrikli bisikletten kesintisiz enerji kaynaklarına kadar çok geniş uygulama alanlarında kullanılabiliyor.

22/01/2013 13:08
Devamı
Geçtiğimiz yıl 352 milyon bilgisayar satıldı

Gartner araştırma şirketinin raporundan derlenen bilgilere göre, ekonomik sebepler dolayısıyla 2012'nin son çeyreğinde, bilgisayar satışı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 oranında düşerek 90,3 milyon adet satıldı.

22/01/2013 13:00
Devamı
Sony Xperia Tablet Z'yi tanıttı

Sonny Experia ailesinin yeni üyesi Xperia Tablet Z, beklenenden daha kısa bir sürede Japonya'da tanıtıldı.

22/01/2013 10:56
Devamı
LG Nexus 4 Türkiye’de tükendi

Google firmasının geçtiğimiz yılın ekim ayında tanıtımını yaptığı LG üretimi olan Nexus 4 modeli, yaklaşık 4 aylık bir gecikmenin ardından nihayet Türkiye'ye giriş yaptı.

21/01/2013 21:11
Devamı