Kategoriler

Anonymous Swartz'ın ölümünü protesto etti
Anonymous Swartz'ın ölümünü protesto etti

ABD Başsavcılık Dairesi tarafından yürütülen davada yargılanırken, geçtiğimiz cuma günü intihar eden yazılım geliştiricisi ve aktivist Aaron Swartz'ın ardından kamuoyunda büyüyen tepkiye Anonymous da katıldı. Küresel siber korsanlık örgütü, Swartz'ın bilgisayar sistemini hack'lemekle suçlandığı Massachusetts Teknoloji Ensititüsü'nün (MIT) sayfasını hack'ledi, Swartz'ı anmayı da ihmal etmedi.

ABD'de geçtiğimiz cuma günü intihar eden genç teknoloji girişimcisi ve aktivist Aaron Swartz'ın yankıları sürüyor. ABD Adalet Bakanlığı, aktivist eylemleri nedeniyle yargılanan Swartz'ın, henüz karar çıkmadan intihar etmesi nedeniyle davanın düştüğünü açıkladı ve yorum yapmayı reddetti.
NBC News'e konuşan bakanlık sözcüsü Christina DiIorio-Sterling, "Swartz ailesinin mahremiyetine saygı göstermek istiyoruz... Ölümü bir trajediydi ve şu aşamada yorum yapmak istemiyoruz" dedi.
Öte yandan, Beyaz Saray'a gönderilen dilekçede, Swartz'ın davasına bakan Savcı Carmen Ortiz'in 'yolsuzluk' yaptığı ve görevinden alınması talep edildi.Henüz 26 yaşında olan Swartz, ABD'de hayata geçirilmek istenen internet denetimi yasalarına karşı mücadele veriyordu. Swartz, uzun bir süreden beri depresyonla mücadele ettiğini de saklamıyordu.

GENÇ DAHİNİN HAZİN SONU


Swartz, henüz 14 yaşındayken haber takip sistemi RSS'in geliştirilmesinde rol oynamıştı. 'Demand Progress' adlı aktivist grubu kuran Swartz, ABD'de hayata geçirilmek istenen 'Stop Online Piracy' ve 'Protect IP' yasalarına karşı mücadele başlatmıştı.
Swartz, 2011 yılında MIT'nin bilgisayar ağını hack'lemek ve akademik makalelerin arşivlendiği JSTOR hizmetinden 4.8 milyon dokümanı yasadışı indirmekle suçlandı. ABD Başsavcılık Dairesi'nin kontrolünde yürütülen davada, Swartz suçlu bulunması halinde 4 milyon dolar para cezası ve en az 50 yıl hapisle karşı karşıya kalacaktı.

ANONYMOUS SAHNEDE


Küresel siber korsanlık örgütü Anonymous, pazar gecesi MIT'nin internet sitesini hack'ledi ve Swartz'ı anan bir mesaj yayımladı. Örgüt, aynı zamanda herkesi kapsayacak bilgisayar suç yasası çıkarılmas ını talep etti.Anonymous, eylemine şu mesaja yer verdi:
"Hükümet intiharına neden olmuş olsun veya olmasın, Swartz'ın davası adaletin ayaklar altına alınmasıydı. Aaron'ın uğruna savaştığı adaletin bozulmuş ve kötü bir gölgesiydi. Aaron'ın amacı, parasını ödeyen insanların erişimini engelleyen, bilimsel makalelerin yayımladığı bir sistemi özgür kılmaktı. Paylaşmayı artırarak toplu faydalanmayı güçlendirmekti. Bu hepimizin desteklemesi gereken bir düşünce."
Swartz'ın ailesi ise yaptığı açıklamada, 'Aaron'ın ölümüne hükümetin neden olduğunu, kimsenin mağdur olmadığı bir suçtan en az 30 yıl hapis cezası istediklerini ve yetkilerini aşan şekilde hareket ettiklerini' ifade etti. Swartz ailesi ayrıca, MIT'nin kamu görevlerini yerine getirmeyerek, dava süresince Aaron'ı savunmak için hiçbir şey yapmadığını belirtti.
JSTOR ise ana sayfasında bir açıklama yaparak, Aaron'ın ölümü nedeniyle duydukları üzüntüyü dile getirdi ve 'dünya çapında bir bilgi erişim ağı olmak istediklerini ve buna rağmen yaşanan olayın içine çekildikleri için üzüntü duyduklarını' ifade etti.
JSTOR, Aaron'ın elde ettiği bilgileri kendilerine iade ettiğini ve davanın başladığı Haziran 2011 öncesinde yasal uzlaşmaya vardıklarını belirtti.

'YASALAR DEĞİŞMELİ'


Anonymous, MIT sayfasında verdiği mesajda, Aaron'ın ölümünün 'bilgisayar suç yasaları için bir temel oluşturması ve insanları bu yasaları kötüye kullanan savcılara karşı koruması gerektiğini' belirtti.
Telif ve fikri haklar yasalarının, 'herkese fayda getirecek şekilde düzenlenmesini' isteyen Anonymous, 'internetin özgür, sansürden arınmış ve herkes için eşit bir platform olması gerektiğini' savundu.
MIT sayfası, hack'lendikten sonra eski haline dönerken, Aaron Swartz'ı anan bir mesaj yerleştirildi. 

comments powered by Disqus
Diğer Haberler
Robotlarla iç içe bir yaşam mümkün mü?

Japonya'da robot köpeklerine öyle bir bağlılık hissediyorlar ki, robotlar "ölünce" cenaze töreni düzenliyorlar.

09/10/2015 14:53
Devamı
Yeni Google Glass'ta Daha Çok Numara Var...

Yeni Google Glass'ta Daha Çok Numara Var... Google'ın sihirli gözlüğü Google Glass hakkında ortaya çıkan yeni detay, gerçekten büyüleyici!

29/04/2013 11:48
Devamı
Cuma günü telefonlar çökebilir

Cuma günü 45.7 metre çapında bir göktaşı Dünya'nın 27.681 km yakınından geçecek. 2012 DA14 adı verilen göktaşının Dünya'ya bir zarar verme olasılığının çok düşük olduğunu belirten gökbilimciler, ancak haberleşme ve diğer uyduların bu geçişten zarar görebileceği uyarısı yaptı.

12/02/2013 17:04
Devamı

HTC M7'nin internete sızmasıyla beraber ilk kez gördüğümüz Sense 5 arayüzüne ait görüntülerin yenileri, XDA forumlarında ortaya çıktı.

23/01/2013 19:57
Devamı

Apple'ın cinsel içerikli uygulamalara karşı olduğu biliniyor.

23/01/2013 18:33
Devamı
Kablo kalabalığından sıkılanlara kablosuz hoparlör

Air Play teknolojili prize takılan tasarımı ile Soundfly AP, güçlü ve temiz ses sunuyor.

22/01/2013 16:34
Devamı
Google'ın kurucusundan akıllı gözlüklü poz

Google'ın 2012 yılına damgasını vuran ve henüz test aşaması devam eden akıllı gözlüğü bu kez metrodaydı.

22/01/2013 13:31
Devamı
İşte Windows 8′in yeni fiyatları

Microsoft, Windows 8′e yükseltmenin ABD fiyatlarıyla artık 119 dolar olacağını, Windows 8 Pro'ya yükseltmenin ise 199 dolar olacağını söylüyor.

21/01/2013 22:13
Devamı
Apple Türkiye'de bin kişiyi işe alacak

Geçtiğimiz yıl sonunda Türkiye ofisini açan dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple, üç yıl içinde Türkiye'ye 10 milyon dolarlık yatırım yapacak.

21/01/2013 00:56
Devamı
Kur'an okuyan hafız kalem

Tesis Müdürü Ali Yıldız, yaptığı açıklamada, 2004 yılında 15 bin metrekare kapalı alanda faaliyete geçen tesiste 162 çeşit Kur'an-ı Kerim basıldığını söyledi.

18/01/2013 17:27
Devamı
YÖK'e siber eleştiri

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TOBB ETÜ Konferans Salonu'nda düzenlenen 2.

15/01/2013 12:27
Devamı
Navigasyona güvendi 1 saatlik yolu 2 günde gitti

Brüksel'e arkadaşını karşılamaya gitmek isteyen 67 yaşındaki kadının bir saat sürmesi gereken yolcuğu iki günden fazla sürmüş.

14/01/2013 23:13
Devamı
Anonymus intihar eden bilişimciyi böyle andı

Anonymous, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesi'nin web sitesinin açılış sayfasını değiştirerek 11 Ocak'ta intihar eden bilişimci Aaron Swartz'ın anısına mesaj bıraktı.

14/01/2013 23:11
Devamı
BTK'dan cihazlarla ilgili önemli karar

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) internet sitesinde, Taahhütlerde Yer Alan Cayma Bedelleri ile ilgili kurul kararı yayımlandı.

14/01/2013 23:07
Devamı
Gelecekte işlenecek suçlara karşı özel yazılım

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz ve zamanla temelleri atılan teknolojilere bir yenisi daha ekleniyor.

14/01/2013 23:00
Devamı