Kategoriler

Sanal alemde sahte sertifika alarmı
Sanal alemde sahte sertifika alarmı
İnternet devi Google yaptığı açıklamada, TurkTrust tarafından EGO Genel Müdürlüğü (www.ego.gov.tr) için üretilen web sertifikası üzerinden ''sahte'' bir google.com sertifikası üretildiğini belirterek, söz konusu durumun ciddi bir güvenlik riski taşıdığını açıkladı. Ayrıca söz konusu firmaya ait KKTC Merkez Bankası (www.kktcmerkezbankasi.org) için üretilen bir sertifikanın da güvenlik nedeniyle askıya alındığını açıklayan Google, kullanıcılarını sistemleri üzerinde güncelleme yapmaları uyarısında bulundu.

KULLANICILARI UYARDILAR


Google'ın yanı sıra Microsof ve Mozilla, yaptıkları açıklamada Türk firması TürkTrust tarafından iki ayrı kurum için üretilen web sertifikasını bloke ettiğini açıklayarak internet kullanıcılarını uyardı.
Siber dünyada büyük yankı uyandıran olay sonrası tüm gözler TürkTrust'a çevrildi.
TürkTrust ise yaptığı açıklamada internet dünyasını alarma geçiren söz konusu olayın hatalı bir sertifika üretimden kaynaklandığını belirterek, olayın herhangi bir zarara neden olmadığını bildirdi.
TürkTrust İş Geliştirme Müdürü Atilla Biler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılının Ağustos ayında kendi sistemlerinin yazılım güncelleme çalışmaları sırasında, ''https'' uzantılı internet sitelerinin güvenilirliğini denetleyen SSL sertifikalarının üretiminde sadece 2 adet sertifikanın hatalı üretildiğini söyledi.
Her iki güvenlik sertifikasını iptal ettiklerini ifade eden Biler, diğer müşterilerini etkileyecek herhangi bir durumun söz konusu olmadığının altını çizdi.
Bu arada EGO yetkilileri de yaptığı açıklamada TürkTrust'tan aldıkları web güvenlik sertifikasındaki sorun nedeniyle yaklaşık 1 hafta süreyle internet üzerinden bazı hizmetleri veremediklerini ifade ederek, olayın ortaya çıkmasının ardından TürkTrust'ı bilgilendirdiklerini kaydetti.
Bunun üzerine TürkTrust'tan yeni bir güvenlik sertifikası alarak sistemlerine entegre entegre ettikleri açıklayan EGO yetkilileri, bu süre içinde bilişim alt yapılarında herhangi bir güvenlik açığının yaşanmadığını vurguladı.comments powered by Disqus
Diğer Haberler
Jquey Takvim uyglaması güncelleme

Takvim uygulamamızın 1.4 sürümünü yayınladık. yeni gelen özellikler ve güncellemeler yapıldı.

26/06/2014 00:23
Devamı
Twitter'dan yeni uygulama

Twitter'da takip ettiğiniz her kişinin sosyal medyada neler paylaştığını ya da Twitter'da gün içinde sürekli değişen gündemi takip etmek için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu hesaplayan bir uygulama geliştirildi.

19/02/2013 12:08
Devamı

Twitter kullanıcıları çok yakında 140 karakterlik paylaşımların yanısıra mesajlarını videolarla renklendirebilecek.

24/01/2013 13:33
Devamı
İnternet kimliğimizi yeniden biçimlendiriyor

İngiliz hükümetinin bilim başdanışmanı Prof. Sir John Beddington, internet kullanımındaki artışa paralel olarak geleneksel kimlik görüşlerinin anlamını yitirdiğini ve sosyal ilişkilerin azaldığını açıkladı.

22/01/2013 13:02
Devamı
Sosyal medyada markanızı nasıl uçurabilirsiniz

Günümüzde sosyal medya servisleri, markaların en çok tercih ettiği reklam kanalı olma yolunda daha da fazla ilerliyor.

21/01/2013 21:28
Devamı
Megaupload'ın yenisi geldi

Telif hakkı ödemediği için kapatılan dosya paylaşım sitesi Megaupload'un kurucusunun yeni dosya paylaşım sitesi yayına girdi.

21/01/2013 00:53
Devamı
İşbaşında kedi videoları izleyerek zengin oldu

İş dünyasında bazı çalışanlar var ki, işlerini binlerce kilometre ötedeki şirketlere yaptırıyor, mesai saatlerinde ise kedi videoları izliyor.

19/01/2013 23:29
Devamı
İnternette şifre dönemi sona eriyor

Google Güvenlik Bölümü Başkan Yardımcısı Eric Grosse ve mühendisi Mayank Upadhyay'ın kaleme beraber kaleme aldıkları bir makalede "Sektördeki birçok kişi gibi artık parolaların internette yeterli güvenliğisağlamadığını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

19/01/2013 23:25
Devamı
Megauploud'un kurucusundan yeni site geliyor

Kim Dotcom ismiyle de bilinen Kim Schmitz, yeni kurduğu mega.

19/01/2013 22:59
Devamı
Bu araştırma twitter'ın zayıflattığını ortaya koydu

Güney Carolina Eyalet Üniversitesi öyle bir araştırma yaptı ki "Artık bilgisayar başından kalk, şişmanlıyorsun!" diyen annenize karşı bile haklı çıkabilirsiniz çünkü bu araştırma twitter'ın zayıflattığını ortaya koydu.

19/01/2013 22:49
Devamı
Zuckerberg’e mesaj göndermek 100 dolar

Teknoloji sitesi Mashable, Facebook'ta Mark Zuckerberg'i takip etmeyip sitenin kurucusuna özel mesaj göndermek isteyenlerden 100 dolar aldığını ortaya çıkardı.

15/01/2013 12:23
Devamı
Java kullananlar dikkat

KÖTÜYE KULLANILMAYA BAŞLANMIŞ Java'nın son sürümünde İç Güvenlik Bakanlığı'nın CERT bölümü tarafından keşfedilen sıfırıncı gün açığı, hacker'lar tarafından kötüye kullanılmaya başlanmış durumda.

14/01/2013 23:04
Devamı
11 milyarlık Twitter halka arz ediliyor

Facebook'un çok eleştirilen halka arzının ardından gözler sosyal paylaşımın bir başka devi Twitter'a çevrilmişti.

06/01/2013 21:15
Devamı
170 milyar tweet arşivlenecek

ABD Kongre Kütüphanesi, dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Twitter'da her gün atılan yüz milyonlarca tweet'i sürekli olarak depolayacağını açıkladı.

06/01/2013 17:32
Devamı
E-postanızın spam olmaması için 7 etkili ipucu

Araştırmalara göre, Türkiye uzun yıllardır en çok spam e-posta gönderen ülkeler sıralamasında ilk 10'da yer alıyor.

03/01/2013 21:22
Devamı